Zwrot z PIT 36: Kiedy można spodziewać się zwrotu?

Zwrot z PIT 36: Kiedy można spodziewać się zwrotu?
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj19.02.2024 | 6 min.

PIT 36 kiedy zwrot to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez podatników po złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Wiele osób oczekuje szybkiego zwrotu nadpłaconego podatku, aby móc nim swobodnie dysponować. W artykule wyjaśnimy, kiedy następuje zwrot z PIT 36, jakie są terminy jego realizacji oraz co zrobić, gdy zwrot się opóźnia. Przedstawimy również najczęstsze przyczyny odrzucenia zwrotu i sposoby odwołania się od negatywnej decyzji urzędu skarbowego.

Kluczowe wnioski:
 • Zwrot z PIT 36 realizowany jest w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.
 • Można sprawdzić status zwrotu na stronie podatki.gov.pl.
 • Opóźnienie zwrotu nie zawsze oznacza problem - należy poczekać do 3 miesięcy.
 • Zwrot może zostać odrzucony z powodu błędów w zeznaniu lub zaległości podatkowych.
 • Od negatywnej decyzji urzędu skarbowego można się odwołać w ciągu 14 dni.

Kiedy następuje zwrot z PIT 36

Termin dokonania zwrotu nadpłaconego podatku z zeznania PIT-36 uzależniony jest od tego, kiedy zostało złożone rozliczenie podatkowe. Zwrot następuje w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od momentu złożenia prawidłowo wypełnionego zeznania PIT-36.

Jeśli zeznanie PIT-36 zostało złożone w lutym lub marcu, to zwrot nadpłaconego podatku powinien pojawić się na koncie podatnika najpóźniej do końca czerwca. Natomiast w przypadku złożenia PIT-u w kwietniu, urząd skarbowy ma czas do końca września, aby dokonać zwrotu.

Warto jednak pamiętać, że są to terminy maksymalne, a w praktyce zwroty często realizowane są znacznie szybciej, nawet w ciągu kilku tygodni od złożenia rozliczenia. Im wcześniej złożymy PIT, tym zwrot powinien pojawić się szybciej.

Terminy dokonywania zwrotów z PIT 36

Podsumowując, terminy zwrotu z PIT 36 przedstawiają się następująco:

 • Złożenie PIT w lutym lub marcu - zwrot do końca czerwca
 • Złożenie PIT w kwietniu - zwrot do końca września
 • Złożenie PIT w maju - zwrot do końca października

Jednak urząd skarbowy może zwrócić nadpłacony podatek wcześniej, jeśli tylko zweryfikuje poprawność rozliczenia. Dlatego im szybciej złożymy zeznanie PIT-36, tym większa szansa na szybszy zwrot pieniędzy.

Czytaj więcej:Rozliczenie PIT: Gdzie znaleźć kwotę zwrotu?

Jak sprawdzić status zwrotu z PIT 36

Aby sprawdzić, na jakim etapie jest realizacja zwrotu podatku z PIT 36, należy zalogować się do swojego profilu na stronie podatki.gov.pl.

Po zalogowaniu, w zakładce „Twoje zeznania” odnajdziemy złożone zeznanie PIT-36. Klikając w zeznanie, zobaczymy szczegóły, w tym status zwrotu podatku.

Statusy zwrotu z PIT 36 mogą przedstawiać się następująco:

 • „Zwrot zrealizowany” - pieniądze zostały przekazane na konto;
 • „Zwrot w realizacji” - trwa procedura zwrotu środków;
 • „W trakcie weryfikacji” - zeznanie jest analizowane przez urząd skarbowy;
 • „Zwrot odrzucony” - podatnik otrzymał decyzję odmowną.

Dzięki sprawdzeniu statusu zwrotu na podatki.gov.pl, możemy monitorować na bieżąco etap rozpatrywania naszego zeznania PIT-36 przez urząd skarbowy.

Co zrobić, gdy zwrot z PIT 36 się opóźnia

Zwrot z PIT 36: Kiedy można spodziewać się zwrotu?

Zdarza się, że podatnik oczekuje na zwrot z PIT 36 dłużej niż deklarowane maksymalnie 3 miesiące. W takiej sytuacji warto sprawdzić status zwrotu, aby dowiedzieć się, na jakim etapie jest realizacja.

Jeśli widzimy status „W trakcie weryfikacji”, oznacza to, że urząd skarbowy wciąż analizuje zeznanie pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Należy jeszcze zaczekać, ponieważ trzymiesięczny termin nie został przekroczony.

Dopiero gdy minie ustawowy czas na dokonanie zwrotu, a wciąż go nie otrzymamy, warto skontaktować się telefonicznie lub osobiście z urzędem skarbowym, aby dowiedzieć się o przyczynach opóźnienia.

Być może potrzebne będzie złożenie dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień. W niektórych przypadkach opóźnienie może wynikać z przeciążenia pracą urzędników w okresie rozliczeniowym.

Jakie są powody odrzucenia zwrotu z PIT 36

Zdarza się, że urząd skarbowy wydaje decyzję o odrzuceniu zwrotu podatku z zeznania PIT-36. Jakie mogą być tego powody?

 • Błędy w zeznaniu podatkowym, np. w obliczeniu podatku należnego.
 • Zaległości podatkowe - w tym przypadku zwrot zostanie zaliczony na poczet długu.
 • Niezgodności w zeznaniu, np. podane dane nie zgadzają się z danymi pracodawcy lub banku.
 • Przedawnienie - gdy od momentu powstania nadpłaty minęło 5 lat.

Decyzja o odrzuceniu zwrotu powinna zawierać szczegółowe uzasadnienie. Dzięki temu podatnik wie, z jakiego powodu nie otrzymał pieniędzy i ma możliwość sprostowania sytuacji.

Jak odwołać się od decyzji o odrzuceniu zwrotu z PIT 36

Jeśli nie zgadzamy się z decyzją urzędu skarbowego o odrzuceniu zwrotu z PIT 36, możemy się odwołać. Musimy to zrobić w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji.

Należy złożyć pisemne odwołanie, w którym wskazujemy, dlaczego decyzja jest naszym zdaniem nieprawidłowa i bezzasadna. Do odwołania dołączamy kopie dokumentów potwierdzających nasze racje.

Odwołanie składamy do urzędu skarbowego, który wydał decyzję o odrzuceniu zwrotu. Jeśli urząd podtrzyma swoją decyzję, sprawa trafi do drugiej instancji - dyrektora izby administracji skarbowej.

Warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który pomoże uargumentować odwołanie i zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie sprawy.

Podsumowanie

pit 36 kiedy zwrot to jedno z kluczowych pytań, jakie zadają sobie podatnicy po złożeniu rocznego zeznania PIT. Zwrot następuje maksymalnie w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia poprawnie wypełnionego pit 36. Można na bieżąco monitorować status zwrotu na podatki.gov.pl. Jeśli jednak zwrot się opóźnia lub zostaje odrzucony, warto podjąć kroki wyjaśniające, a w razie potrzeby odwołać się od negatywnej decyzji urzędu.

Najważniejsze jest jak najszybsze złożenie prawidłowo wypełnionego zeznania pit 36, ponieważ przyspiesza to proces zwrotu nadpłaconego podatku. Z kolei w przypadku odrzucenia zwrotu, kluczowe jest złożenie dobrze uargumentowanego odwołania we właściwym terminie.

Najczęściej zadawane pytania

Zwrot nadpłaconego podatku z PIT 36 powinien wpłynąć na konto podatnika maksymalnie w ciągu 3 miesięcy od momentu złożenia poprawnie wypełnionego zeznania. W praktyce urząd skarbowy często realizuje zwrot szybciej, nawet w ciągu kilku tygodni.

Status zwrotu z PIT 36 można monitorować po zalogowaniu się do swojego profilu na stronie podatki.gov.pl. W zakładce „Twoje zeznania” znajdują się szczegółowe informacje o etapie realizacji zwrotu.

Jeśli miną 3 miesiące od złożenia PIT 36, a zwrotu wciąż nie ma na koncie, należy skontaktować się z urzędem skarbowym i dowiedzieć się o przyczynach opóźnienia. Być może trzeba dostarczyć dodatkowe wyjaśnienia lub dokumenty.

Do najczęstszych powodów odrzucenia zwrotu należą: błędy w zeznaniu podatkowym, zaległości podatkowe podatnika, niezgodności w zeznaniu z danymi od pracodawców i banków oraz przedawnienie (po 5 latach od powstania nadpłaty).

Jeśli nie zgadzamy się z decyzją urzędu o odrzuceniu zwrotu, możemy złożyć odwołanie w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. Należy przedstawić w nim argumenty, dlaczego decyzja jest błędna.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Zwrot podatku za 2019: Co musisz wiedzieć?
 2. Remont mieszkania: Jak odliczyć koszty od podatku w 2023?
 3. Od czego zależy zwrot podatku: Faktory wpływające na kwotę
 4. Kalkulator PIT-37 za rok 2022: Jak obliczyć podatek?
 5. Kiedy oczekiwać zwrotu podatku: Kluczowe terminy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj

Jestem Grzegorz, założyciel zwrotpodatkuonline.pl. Moja pasja do podatków przeplata się z misją ułatwiania zawiłego świata finansów każdemu. Na moim portalu znajdziesz nie tylko suchą teorię, lecz także praktyczne porady, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Dzięki prostym wyjaśnieniom i aktualnym informacjom, uczynię podatki zrozumiałymi i osiągalnymi dla każdego. Zwrotpodatkuonline to nie tylko miejsce nauki, ale również droga do finansowego sukcesu. Dołącz do naszej społeczności i poczuj pewność w świecie podatków!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły