Terminy zwrotów podatku na 2023 rok: Co musisz wiedzieć?

Terminy zwrotów podatku na 2023 rok: Co musisz wiedzieć?
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj20.02.2024 | 6 min.

Jak sprawdzić kiedy zwrot podatku 2023 jest pytaniem, które zadaje sobie wielu podatników. Roczne rozliczenia to dla wielu okazja do odzyskania części pieniędzy wpłaconych w zaliczkach na podatek. Warto więc wiedzieć, jakie są terminy zwrotów podatku w 2023 roku i od czego zależy, jak szybko otrzymamy pieniądze z urzędu skarbowego.

Kluczowe wnioski:
 • Termin zwrotu podatku zależy od tego, kiedy złożymy zeznanie roczne.
 • Zwrot następuje w ciągu 3 miesięcy od złożenia poprawnej deklaracji.
 • Można sprawdzić status zwrotu na portalu podatkowym.
 • Zwrot może być wstrzymany, jeśli trzeba wyjaśnić nieścisłości.
 • Po upływie terminu zwrotu można domagać się odsetek.

Jak szybko dostanę zwrot podatku w 2023

jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku z holandii, termin zwrotu nadpłaty podatku zależy od tego, kiedy złożymy zeznanie roczne PIT za 2022 rok. Przepisy określają, że urząd skarbowy ma 3 miesiące na dokonanie zwrotu od poprawnie złożonej deklaracji.

Jeśli więc złożymy PIT-37 lub PIT-36 już w styczniu lub lutym 2023 roku, to zwrot powinien trafić na nasze konto najpóźniej w maju. Im później złożymy zeznanie, tym późniejszy będzie termin zwrotu.

Nie ma sensu odkładać rozliczenia na ostatnią chwilę np. do końca kwietnia 2023, bo wtedy na zwrot będziemy czekać do lipca lub sierpnia. Dlatego najlepiej wysłać PIT jak najszybciej po otrzymaniu rocznych PIT od pracodawców i innych płatników, aby przyspieszyć termin zwrotu podatku.

Jakie dokumenty potrzebne do rozliczenia zwrotu podatku

Aby otrzymać szybki zwrot podatku, należy złożyć kompletne zeznanie wraz z niezbędnymi załącznikami. Podstawowymi dokumentami są:

 • PIT-11 od pracodawcy lub płatników
 • PIT-8C z banku lub innej instytucji finansowej
 • Rachunki i faktury potwierdzające poniesione wydatki

Warto sprawdzić czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty i informacje, zanim wyślemy zeznanie. Pomoże to uniknąć błędów, które mogą opóźnić termin zwrotu podatku.

Kiedy należy się spodziewać zwrotu podatku w 2023 roku

Urząd skarbowy ma 3 miesiące na dokonanie jak sprawdzić kiedy zwrot podatku 2023 od momentu poprawnego złożenia zeznania rocznego. Oznacza to, że jeśli złożymy PIT:

 • do końca lutego 2023 - zwrot do końca maja 2023
 • do końca marca 2023 - zwrot do końca czerwca 2023
 • do końca kwietnia 2023 - zwrot do końca lipca 2023

Jednak urzędy skarbowe często rozpatrują zeznania i dokonują zwrotów szybciej, niż w ustawowym terminie 3 miesięcy. Warto więc składać PIT jak najwcześniej.

Co może opóźnić zwrot podatku

Zdarzają się sytuacje, kiedy urząd wstrzymuje wypłatę zwrotu i przedłuża termin. Najczęstsze przyczyny to:

 • błędy w zeznaniu podatkowym
 • brak wymaganych załączników
 • wątpliwości urzędników, które wymagają dodatkowych wyjaśnień lub korekt

Dlatego przed wysłaniem PIT warto sprawdzić wszystkie dane i dołączyć potrzebne dokumenty. Pomoże to uniknąć opóźnień przy zwrocie nadpłaty podatku.

Czytaj więcej:Zwrot podatku dla emerytów: Kiedy i jakie są zasady?

Jakie są terminy zwrotu podatku PIT w 2023

Okres rozliczeniowy Termin złożenia PIT Termin zwrotu
Rok 2022 2 maja 2023 Do 2 sierpnia 2023
Rok 2023 (zaliczka) Do 20 stycznia 2024 Do 20 kwietnia 2024

Jak widać z tabeli, ostateczny termin na rozliczenie podatku za 2022 rok i ubieganie się o zwrot nadpłaty mija 2 maja 2023 roku. Jednak im wcześniej to zrobimy, tym szybciej zwrot trafi na nasze konto.

Roczne zaliczki na podatek za 2023 rok można rozliczyć i odzyskać do 20 kwietnia 2024. Warto jednak składać zeznania za poszczególne miesiące na bieżąco, co przyspieszy termin zwrotu ewentualnych nadpłat.

Na co zwrócić uwagę ubiegając się o zwrot podatku

Terminy zwrotów podatku na 2023 rok: Co musisz wiedzieć?
Najważniejsze jest terminowe złożenie kompletnego i poprawnego zeznania wraz z wymaganymi załącznikami.

Warto sprawdzić zwłaszcza:

 • zgodność danych z PIT od płatników z tym co wpisujemy w zeznaniu
 • kompletność ulg i odliczeń od podatku
 • poprawność numerów rachunków bankowych
 • podpis pod deklaracją (dotyczy wersji papierowej)

Dokładna kontrola tych elementów pozwoli uniknąć opóźnień albo przykrej odmowy zwrotu przez urząd skarbowy. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy księgowego lub dzwonić na infolinię podatkową.

Jak poprawić błędne zeznanie

Jeżeli otrzymamy pismo z urzędu o błędach w PIT, należy jak najszybciej złożyć korektę deklaracji. Można to zrobić na tym samym formularzu, zaznaczając pole "korekta" i nanosząc poprawki we wskazanych pozycjach.

Korekta PIT pozwoli szybko wyjaśnić wątpliwości urzędników i nie powinna opóźnić terminu zwrotu podatku. Jednak trzeba pamiętać, że od momentu złożenia korekty znów biegnie 3-miesięczny okres na rozpatrzenie sprawy i dokonanie zwrotu.

Jak sprawdzić status zwrotu nadpłaty podatku w 2023

Aby sprawdzić, na jakim etapie jest zwrot podatku, można to zrobić:

 • na portalu podatki.gov.pl po zalogowaniu profilem zaufanym lub e-dowodem
 • korzystając z usługi Twój e-PIT
 • telefonicznie, dzwoniąc do swojego urzędu skarbowego
 • osobiście w urzędzie skarbowym

Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować etap rozpatrywania naszej sprawy. Jeśli pojawi się jakiś problem, szybko można go wyjaśnić i poprawić ewentualne błędy.

Warto pamiętać, że urząd skarbowy ma aż 5 lat na kontrolę poprawności rozliczeń podatkowych. Dlatego nawet jeśli otrzymamy już zwrot, to w kolejnych latach może dojść do weryfikacji wcześniejszych deklaracji.

Podsumowanie

jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku z holandii - termin zwrotu nadpłaty podatkowej zależy od momentu złożenia prawidłowo wypełnionego zeznania rocznego. Urząd skarbowy ma maksymalnie 3 miesiące na dokonanie przelewu, więc im szybciej wyślemy kompletny PIT, tym wcześniej odzyskamy pieniądze.

Regularnie jak sprawdzić kiedy zwrot podatku 2023 na portalu podatkowym pozwoli monitorować postępy w rozpatrywaniu naszej sprawy. Warto również zwracać uwagę na ewentualne wezwania do korekty lub uzupełnienia dokumentów. Szybkie reagowanie pomoże uniknąć opóźnień przy zwrocie podatku.

Najczęstsze pytania

Najlepiej złożyć zeznanie PIT już w styczniu lub lutym. Wówczas urząd skarbowy ma 3 miesiące na rozpatrzenie sprawy i wypłatę ewentualnego zwrotu podatku, co oznacza, że pieniądze mogą trafić na konto już w maju.

Podstawowymi dokumentami potrzebnymi przy rozliczaniu PIT są PIT-11 od pracodawcy i innych płatników oraz PIT-8C z banku. Dołączamy także faktury i rachunki dokumentujące ulgi i odliczenia, o które się ubiegamy.

Ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2022 rok i rozliczenie się z podatku dochodowego mija 2 maja 2023 roku. Jednak im szybciej to zrobimy, tym wcześniej dostaniemy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.

Status zwrotu podatku możemy sprawdzać po zalogowaniu na portal podatkowy podatki.gov.pl. Tam zobaczymy informacje dotyczące etapu rozpatrywania naszego zeznania podatkowego przez urząd skarbowy.

W przypadku odrzucenia wniosku o zwrot podatku, urząd skarbowy powinien przesłać pismo z uzasadnieniem takiej decyzji. Należy wówczas złożyć korektę zeznania podatkowego, nanosząc niezbędne poprawki wskazane w piśmie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Zwrot podatku za 2019: Co musisz wiedzieć?
 2. Remont mieszkania: Jak odliczyć koszty od podatku w 2023?
 3. Pierwszy urząd skarbowy: Twoje miejsce startu w podatkach
 4. Korzyści z karty dużej rodziny w rozliczeniu PIT: Co zyskujesz?
 5. Kiedy oczekiwać zwrotu podatku: Kluczowe terminy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj

Jestem Grzegorz, założyciel zwrotpodatkuonline.pl. Moja pasja do podatków przeplata się z misją ułatwiania zawiłego świata finansów każdemu. Na moim portalu znajdziesz nie tylko suchą teorię, lecz także praktyczne porady, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Dzięki prostym wyjaśnieniom i aktualnym informacjom, uczynię podatki zrozumiałymi i osiągalnymi dla każdego. Zwrotpodatkuonline to nie tylko miejsce nauki, ale również droga do finansowego sukcesu. Dołącz do naszej społeczności i poczuj pewność w świecie podatków!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły