Rozliczenie PIT: Gdzie znaleźć kwotę zwrotu?

Rozliczenie PIT: Gdzie znaleźć kwotę zwrotu?
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj24.02.2024 | 5 min.

Gdzie na pit 11 jest kwota zwrotu to jedno z kluczowych pytań przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wiele osób spodziewa się zwrotu nadpłaconego podatku i chce szybko sprawdzić, czy urząd skarbowy przyznał im wysokość zwrotu, a jeśli tak, to jaką. Rozliczając PIT warto dokładnie przeanalizować pit 11, który otrzymujemy od pracodawcy. Właśnie tam znajdują się najważniejsze informacje dotyczące podatku dochodowego, m.in. czy mamy nadpłatę, czy niedopłatę. Poniżej podpowiadamy, gdzie konkretnie szukać tej informacji i jak ją zinterpretować.

Kluczowe wnioski:

 • Kwotę ewentualnego zwrotu podatku znajdziemy w części E formularza PIT-11 w punkcie "Nadpłata/podatek do zapłaty".
 • Jeśli w tym punkcie widnieje liczba ze znakiem minus (-) oznacza to, że mamy nadpłatę i należy się nam zwrot określonej kwoty pieniędzy.
 • Dodatnia kwota bez znaku minus informuje nas, że mamy niedopłatę podatku i trzeba będzie jeszcze trochę podatku dopłacić.
 • Zero w tym punkcie oznacza, że pracodawca pobrał z naszych zarobków dokładnie tyle podatku, ile trzeba było odprowadzić do urzędu skarbowego.
 • Warto też sprawdzać na bieżąco Pit-y co miesiąc, aby kontrolować poprawność naliczania i odprowadzania podatku przez pracodawcę.

Gdzie znaleźć kwotę zwrotu na PIT 11

Formularz PIT 11, który co roku otrzymujemy od pracodawcy, zawiera istotne informacje na temat rozliczenia podatku dochodowego. To właśnie w tym dokumencie znajdziemy kwotę ewentualnego zwrotu podatku za ubiegły rok.

Aby dowiedzieć się, czy mamy zwrot i w jakiej wysokości, powinniśmy przejrzeć część E PIT-u 11. Znajduje się tam rubryka "Nadpłata/podatek do zapłaty", w której pracodawca informuje urząd skarbowy, czy pobrał od nas więcej, czy mniej podatku, niż faktycznie było należne.

Jeśli w tej rubryce widnieje liczba ze znakiem minus (-), oznacza to, że mamy nadpłatę i należy nam się zwrot określonej kwoty pieniędzy. Taka sytuacja zdarza się np. przy odliczeniach czy ulgach podatkowych.

Jak odczytywać wysokość nadpłaty na PIT 11?

Aby poprawnie odczytać kwotę zwrotu podatku dochodowego, musimy zwrócić uwagę na bezwzględną wartość liczby podanej w polu "Nadpłata/podatek do zapłaty". Oznacza to, że jeśli wpisana jest tam np. liczba -1345 zł, to dokładnie 1345 zł wyniesie nasz zwrot nadpłaconego podatku.

Z kolei dodatnia kwota bez minusa przy liczbie informuje nas, że występuje niedopłata. W takim przypadku trzeba będzie dopłacić podatek w podanej wysokości.

Jak sprawdzić wysokość zwrotu podatku na PIT 11

Oprócz podstawowych informacji o rozliczeniu rocznym w części E, warto też sprawdzić miesięczne rozliczenia za poszczególne miesiące w części D formularza PIT 11. Pozwoli nam to monitorować, czy pracodawca na bieżąco, co miesiąc, prawidłowo naliczał i odprowadzał zaliczki na podatek z naszych dochodów.

Analizując Pit-y miesięczne łatwiej też dostrzec ewentualne nieprawidłowości, np. niezastosowanie ulg czy odliczeń, na które pracownik był uprawniony. Pozwoli to szybko interweniować u pracodawcy i skorygować błędy jeszcze w trakcie roku.

Najlepiej już od stycznia kontrolować co miesiąc swoje PIT-y, aby na koniec roku nie spotkać się z niespodzianką w postaci źle naliczonego podatku i braku spodziewanego zwrotu.

Monitorując regularnie zaliczki na podatek łatwiej też oszacować przyszłą wysokość ewentualnego zwrotu lub dopłaty podatku przy rocznym rozliczeniu.

Kwota zwrotu podatku w części E PIT 11

Kluczową informacją dla podatnika jest kwota w polu "Nadpłata/podatek do zapłaty" w części E rozliczenia rocznego PIT-11. To właśnie tam znajdziemy wysokość zwrotu nadpłaconego podatku lub kwotę do dopłaty w przypadku niedopłaty.

 • Ujemna kwota ze znakiem minus (-) przy liczbie oznacza, że mamy nadpłatę i należy nam się zwrot danej sumy pieniędzy.
 • Dodatnia kwota bez minusa informuje o niedopłacie i konieczności dopłaty brakującej kwoty podatku.

Bardzo przydatne jest więc szczegółowe przeanalizowanie rozliczenia rocznego w części E każdego PIT-11. Podpowie ono, czy spodziewać się zwrotu czy raczej trzeba przygotować dodatkowe środki na uregulowanie niedoboru podatku za miniony rok.

Gdzie sprawdzić nadpłatę podatku na PIT 11

Szukając informacji o ewentualnej nadpłacie podatku, należy przede wszystkim sprawdzić pole "Nadpłata/podatek do zapłaty" w części E PIT-11. Ujemna wartość w tym miejscu jednoznacznie wskazuje, że płaciliśmy zaliczki na podatek w większej wysokości niż finalnie wynikało to z rozliczenia rocznego.

Wartość ze znakiem (-) przy liczbie w polu "Nadpłata/podatek do zapłaty" Informuje o nadpłacie podatku i należnym zwrocie określonej kwoty pieniędzy
Dodatnia wartość liczby bez znaku (-) Oznacza niedopłatę podatku i konieczność dopłaty wskazanej kwoty

Nadpłata może wystąpić m.in. w sytuacji poniesienia kosztów uzyskania przychodu, ulg i odliczeń (np. rehabilitacyjnej, internetowej, na dzieci). Wówczas rzeczywista kwota należnego podatku jest niższa od zaliczek pobranych przez płatnika.

Zwrot nadpłaconego podatku z PIT 11

Jeśli z rozliczenia PIT 11 za ubiegły rok wynika nadpłata podatku, urząd skarbowy automatycznie zwróci nam pieniądze. Nie trzeba składać żadnego wniosku o zwrot nadpłaconego podatku.

Zazwyczaj pieniądze trafiają na rachunek bankowy podany wcześniej w zeznaniu PIT (np. PIT-37 lub PIT-36) w ciągu maksymalnie 3 miesięcy od terminu rozliczenia rocznego lub złożenia korekty deklaracji. W przypadku braku konta bankowego, urząd wysyła czek lub przelew pocztowy.

Kiedy należy się zwrot nadpłaconego podatku?

Do automatycznego zwrotu nadpłaty dochodzi, gdy łącznie spełnione są dwa warunki:

 • w zeznaniu rocznym (np. PIT-37) pojawia się nadwyżka podatku naliczonego nad podatkiem należnym,
 • podatnik ma złożony urzędowi ważny wniosek o zwrot podatku (PIT-WZ) z numerem konta bankowego.

Wówczas urząd bez żadnego dodatkowego monitu ze strony podatnika przelewa nadwyżkę na rachunek bankowy wskazany we wniosku PIT-WZ.

Gdzie znaleźć informację o zwrocie podatku

Zwrot nadpłaconego podatku jest możliwy tylko wtedy, gdy z rozliczenia rocznego (PIT-11, PIT-37 lub PIT-36) wynika, że zapłaciliśmy więcej niż w rzeczywistości było należne. Sprawdźmy zatem następujące dane:

Podsumowanie

Rozliczając podatek dochodowy, wiele osób z niecierpliwością wypatruje informacji o ewentualnym zwrocie nadpłaconego podatku. Chcą szybko dowiedzieć się, czy urząd skarbowy przyznał im wysokość zwrotu, a jeśli tak, to jaką. Przydatną wskazówkę, gdzie na pit 11 jest kwota zwrotu, można znaleźć już na początku artykułu.

Kolejne akapity omawiają szczegółowo, jak zinterpretować konkretne pozycje i wartości liczbowe z formularza PIT 11, by poprawnie odczytać, czy w naszym przypadku występuje nadpłata czy może niedopłata podatku. Wyjaśnione jest także, kiedy można spodziewać się automatycznego zwrotu pieniędzy z urzędu skarbowego bez składania dodatkowych wniosków.

5 Podobnych Artykułów

 1. Zwrot podatku za 2019: Co musisz wiedzieć?
 2. Remont mieszkania: Jak odliczyć koszty od podatku w 2023?
 3. Pierwszy urząd skarbowy: Twoje miejsce startu w podatkach
 4. Korzyści z karty dużej rodziny w rozliczeniu PIT: Co zyskujesz?
 5. Kiedy oczekiwać zwrotu podatku: Kluczowe terminy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj

Jestem Grzegorz, założyciel zwrotpodatkuonline.pl. Moja pasja do podatków przeplata się z misją ułatwiania zawiłego świata finansów każdemu. Na moim portalu znajdziesz nie tylko suchą teorię, lecz także praktyczne porady, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Dzięki prostym wyjaśnieniom i aktualnym informacjom, uczynię podatki zrozumiałymi i osiągalnymi dla każdego. Zwrotpodatkuonline to nie tylko miejsce nauki, ale również droga do finansowego sukcesu. Dołącz do naszej społeczności i poczuj pewność w świecie podatków!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły