Obliczanie zwrotu podatku: Kompleksowy poradnik

Obliczanie zwrotu podatku: Kompleksowy poradnik
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj23.02.2024 | 7 min.

Jak sprawdzić ile dostaniemy zwrotu podatku? To pytanie zadaje sobie wielu podatników, którzy nadpłacili zaliczki na podatek w trakcie roku podatkowego. W niniejszym poradniku wyjaśnimy, jak obliczyć orientacyjną kwotę zwrotu podatku, jakie czynniki wpływają na jej wysokość oraz jakie kroki należy podjąć, aby odzyskać pieniądze z urzędu skarbowego. Przedstawimy przydatne wskazówki, dzięki którym proces ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku stanie się prosty i zrozumiały.

Kluczowe wnioski:
 • Za pomocą kalkulatora PIT można obliczyć orientacyjną kwotę zwrotu podatku.
 • Na wysokość zwrotu wpływają m.in. nasze zarobki i ulgi podatkowe.
 • Aby odzyskać pieniądze, należy złożyć zeznanie PIT wraz z wnioskiem.
 • Zwrot podatku może być przelany na konto lub wypłacony w kasie urzędu.
 • Zwrot podatku warto przeznaczyć na spłatę długów lub oszczędności.

Jak obliczyć zwrot podatku z urzędu skarbowego

Aby obliczyć orientacyjną kwotę zwrotu podatku z urzędu skarbowego, warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów podatkowych np. na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy tam wpisać swoje dane: dochód, ulgi podatkowe, składki ZUS i tak dalej. Kalkulator sam obliczy podatek należny oraz podatek zapłacony i pokaże różnicę, czyli zwrot podatku. Można też samodzielnie obliczyć zwrot, odejmując sumę zaliczek na podatek zapłaconych w danym roku od podatku należnego.

Na wysokość zwrotu podatku wpływają przede wszystkim nasze dochody, czyli wynagrodzenie z umowy o pracę, dochód z umowy zlecenia czy działalności gospodarczej. Im wyższe dochody, tym większa szansa na zwrot podatku. Kwotę zwrotu zwiększają również przysługujące nam odliczenia od podatku – np. ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna, na Internet czy termomodernizacyjna.

Jak poprawnie wypełnić PIT, aby uzyskać zwrot

Aby otrzymać zwrot podatku, należy prawidłowo wypełnić roczne zeznanie podatkowe PIT. W zeznaniu podajemy wszystkie uzyskane dochody oraz przysługujące nam odliczenia i ulgi. Pozwoli to urzędowi skarbowemu na wyliczenie podatku należnego. Jeśli okaże się niższy od already zapłaconego przez cały rok podatku, urząd skarbowy zwróci nam różnicę.

Warto sprawdzić PIT przed wysłaniem, aby się upewnić, że wszystkie dane się zgadzają i są poprawne. Pomoże to uniknąć błędów, które mogłyby wydłużyć proces zwrotu podatku.

Co zrobić gdy zwrot podatku jest za niski

jak sprawdzić ile dostaniemy zwrotu podatku - to pytanie często pojawia się, gdy okazuje się, że zwrot podatku jest niższy niż się spodziewaliśmy. Co wtedy zrobić?

Po pierwsze, warto sprawdzić, czy na pewno podaliśmy w zeznaniu podatkowym wszystkie informacje prawidłowo – czy na pewno nie pominęliśmy jakiegoś dochodu lub nie zapomnieliśmy o przysługującej uldze. Być może urząd popełnił też błąd w wyliczeniach i warto go o to zapytać.

Jeśli okaże się, że zwrot podatku jednak jest prawidłowy, można rozważyć rozłożenie płatności podatku na raty w kolejnym roku podatkowym. Pozwoli to zmniejszyć wysokość miesięcznej zaliczki i zwiększy szansę na wyższy zwrot po rozliczeniu rocznym.

Jak zwiększyć szanse na wyższy zwrot podatku

Aby zwiększyć szanse na wyższy zwrot podatku w kolejnych latach, warto maksymalnie wykorzystywać przysługujące ulgi podatkowe, jak ulga na dzieci, czy też inwestować w celu odliczenia wydatków na termomodernizację. Dobrą opcją jest też prowadzenie działalności gospodarczej i korzystanie z możliwości rozliczania się podatkiem liniowym, co obniża podatek do zapłaty.

Czytaj więcej:Sprawdzanie przelewów przychodzących: Jak to zrobić?

Jak szybko dostać pieniądze z urzędu skarbowego

Jak można przyspieszyć wypłatę pieniędzy z urzędu skarbowego? Oto kilka wskazówek:

 • Złóż zeznanie PIT jak najwcześniej, najlepiej w pierwszym możliwym terminie – wtedy urząd będzie miał więcej czasu na rozpatrzenie wniosku.
 • Wybierz e-PIT z automatycznym zwrotem – pieniądze trafią na konto nawet w ciągu 45 dni.
 • Sprawdź status zwrotu na podatki.gov.pl – możesz wtedy szybciej zareagować, gdy coś jest nie tak.
 • Jeśli zwrot się opóźnia, zadzwoń do urzędu i dowiedz się, z czego to wynika.

Im szybciej złożysz poprawnie wypełniony PIT i zaznaczysz opcję automatycznego zwrotu, tym większa szansa, że pieniądze trafią na Twoje konto już po kilku tygodniach od rozliczenia.

Kiedy należy się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku

Obliczanie zwrotu podatku: Kompleksowy poradnik

O zwrot nadpłaconego podatku można się ubiegać raz do roku - po zakończeniu danego roku podatkowego. Standardowo jest to okres od 15 lutego do 30 kwietnia kolejnego roku (dokładne terminy są publikowane przez Ministerstwo Finansów). Warto pamiętać, by nie przegapić ostatecznego terminu na złożenie zeznania PIT.

Możliwe jest także ubieganie się o zwrot podatku w ciągu roku podatkowego, jeśli np. rezygnujemy z umowy o pracę i nie będziemy już osiągać dochodów. Wtedy składamy formularz PIT-WZ w ciągu miesiąca od ustania dochodów.

Kiedy zwrot podatku może być odroczony?

W niektórych przypadkach urząd skarbowy może odroczyć wypłatę zwrotu podatku, np. gdy trwa kontrola podatkowa lub zwrot przekracza 5 tys. zł. Warto wtedy skontaktować się z urzędem, aby uzyskać informacje o powodach i przewidywanym terminie wypłaty zwrotu.

Jak odzyskać pieniądze z zapłaconego za dużo PIT

Aby odzyskać pieniądze z zapłaconego za dużo podatku PIT, należy złożyć zeznanie podatkowe PIT, w którym wykazujemy nadpłatę. W zeznaniu zaznaczamy wniosek o zwrot nadpłaty. Urząd skarbowy po weryfikacji zeznania, jeśli nie ma błędów, zwraca nadpłacony podatek na nasze konto bankowe (podane w zeznaniu) lub przekazem pocztowym.

Zwrot następuje w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego. Można też skrócić ten czas, wybierając e-PIT z automatycznym zwrotem.

Najszybszym sposobem na odzyskanie pieniędzy z PIT jest złożenie elektronicznego zeznania przez e-Deklaracje i zaznaczenie opcji automatycznego zwrotu.

Warto pamiętać o terminie na złożenie PIT – zwłoka może opóźnić zwrot nadpłaty. Po złożeniu zeznania dobrze też sprawdzać status na podatki.gov.pl, czy urząd nie ma dodatkowych pytań.

Gdzie i jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaconego podatku

Gdzie złożyć wniosek o zwrot nadpłaconego podatku? Wniosek składa się wraz z zeznaniem podatkowym PIT, w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Zeznanie można złożyć na kilka sposobów:

 • przez system e-Deklaracje na podatki.gov.pl
 • wysłać pocztą
 • osobiście złożyć w urzędzie skarbowym

Najwygodniejszą metodą jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT i złożenie zeznania online z opcją automatycznego zwrotu na konto. Taki wniosek trafia do urzędu najszybciej.

Forma złożenia PIT z wnioskiem o zwrot Czas realizacji wniosku
e-PIT z automatycznym zwrotem do 45 dni
Pocztą do 3 miesięcy
Osobiście w urzędzie do 3 miesięcy

Jak widać z tabeli, najszybszym sposobem na otrzymanie zwrotu jest online. Warto więc korzystać z e-PIT, aby przyspieszyć odzyskanie pieniędzy z urzędu skarbowego.

Podsumowanie

jak sprawdzić ile dostaniemy zwrotu podatku i jak go szybko otrzymać - o tym właśnie jest ten poradnik. Dowiesz się, jak obliczyć orientacyjną kwotę zwrotu w kalkulatorze PIT online. Przeczytasz o tym, jak zwiększyć szanse na wyższy zwrot, wykorzystując ulgi podatkowe i wybierając odpowiednią formę rozliczenia. Podpowiadamy też, co zrobić, gdy zwrot wydaje się za niski i jak przyspieszyć jego otrzymanie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi łatwiej będzie Ci sprawdzić, jaką kwotę dostaniesz z urzędu skarbowego po rozliczeniu PIT i jak jak najszybciej ją odzyskać. Zapraszamy do lektury!

Najczęstsze pytania

Aby sprawdzić orientacyjną kwotę zwrotu podatku, warto skorzystać z kalkulatora PIT dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy wpisać swoje dane dotyczące dochodów i przysługujących odliczeń, a kalkulator sam obliczy podatek należny i podatek zapłacony. Różnica między nimi to szacunkowa kwota zwrotu podatku.

O zwrot nadpłaconego podatku można ubiegać się raz do roku - po zakończeniu danego roku podatkowego, składając zeznanie PIT. Standardowo jest to okres od 15 lutego do 30 kwietnia następnego roku.

Aby przyspieszyć otrzymanie pieniędzy z urzędu skarbowego, należy złożyć zeznanie PIT jak najwcześniej, najlepiej w pierwszym możliwym terminie. Warto też wybrać e-PIT z automatycznym zwrotem na konto.

Jeśli zwrot podatku jest niższy niż oczekiwany, warto sprawdzić, czy na pewno podaliśmy w zeznaniu wszystkie informacje prawidłowo. Można też rozłożyć płatność zaliczek na raty w kolejnym roku, aby zwiększyć szansę na wyższy zwrot.

Wniosek o zwrot podatku składa się wraz z zeznaniem PIT w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można to zrobić online przez e-Deklaracje, pocztą lub osobiście.

5 Podobnych Artykułów

 1. Zwrot podatku za 2019: Co musisz wiedzieć?
 2. Remont mieszkania: Jak odliczyć koszty od podatku w 2023?
 3. Pierwszy urząd skarbowy: Twoje miejsce startu w podatkach
 4. Korzyści z karty dużej rodziny w rozliczeniu PIT: Co zyskujesz?
 5. Kiedy oczekiwać zwrotu podatku: Kluczowe terminy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj

Jestem Grzegorz, założyciel zwrotpodatkuonline.pl. Moja pasja do podatków przeplata się z misją ułatwiania zawiłego świata finansów każdemu. Na moim portalu znajdziesz nie tylko suchą teorię, lecz także praktyczne porady, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Dzięki prostym wyjaśnieniom i aktualnym informacjom, uczynię podatki zrozumiałymi i osiągalnymi dla każdego. Zwrotpodatkuonline to nie tylko miejsce nauki, ale również droga do finansowego sukcesu. Dołącz do naszej społeczności i poczuj pewność w świecie podatków!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły