Limity i kwoty wolne od podatku: Kiedy nie musisz płacić?

Limity i kwoty wolne od podatku: Kiedy nie musisz płacić?
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj15.02.2024 | 6 min.

Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku to pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków. W artykule wyjaśnimy, kiedy można być zwolnionym z płacenia podatków od dochodów, spadków, darowizn czy emerytur. Przedstawimy aktualne limity i kwoty wolne od podatku na 2022 rok. Dowiesz się, kto zgodnie z prawem podatkowym nie musi rozliczać się z fiskusem.

Kluczowe wnioski:
 • Osoby do 26. roku życia nie płacą PIT do kwoty 85 528 zł dochodów.
 • Zwolnienie z PIT dla seniorów w 2022 roku to kwota do 85 528 zł rocznie.
 • W 2022 roku można odziedziczyć lub dostać prezent do 10 434 zł bez płacenia podatku.
 • Emeryci i renciści mają kwotę wolną od podatku w wysokości 8 000 zł rocznie.
 • Osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą podatek dopiero po przekroczeniu progu 2 000 000 euro rocznego obrotu.

Jaki limit dochodów zwolniony z podatku w 2022

W 2022 roku obowiązuje limit dochodów, do którego nie trzeba płacić podatku PIT. Jest to tzw. kwota wolna od podatku. Wynosi ona 30 000 zł w skali roku dla wszystkich podatników. Oznacza to, że jeśli w ciągu 2022 roku zarobimy mniej niż 30 000 zł, to zwolnieni jesteśmy z płacenia podatku dochodowego.

Co więcej, niektóre grupy podatników mają jeszcze wyższe limity dochodów zwolnionych z PIT. Na przykład młodzi ludzie do 26. roku życia nie płacą podatku od dochodów do wysokości 85 528 zł rocznie. Z kolei seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, również korzystają z takiego limitu 85 528 zł zwolnienia z PIT.

Limity zwolnień z podatku w podziale na grupy podatników

Aby ułatwić zorientowanie się, jakie są limity dochodów zwolnionych z podatku PIT w 2022 roku dla poszczególnych grup podatników, przedstawiamy zestawienie w tabeli:

Grupa podatników Roczny limit dochodów bez PIT
Osoby do 26 lat 85 528 zł
Seniorzy po 75 roku życia 85 528 zł
Osoby prowadzące działalność gospodarczą 2 000 000 euro obrotu firmy
Pozostali podatnicy 30 000 zł

Jak widać, najwyższe limity zwolnień z PIT przysługują młodym oraz starszym osobom. Warto jednak pamiętać, że przy przekroczeniu tych limitów, trzeba już będzie zapłacić podatek od całości swoich dochodów w danym roku podatkowym.

Kiedy nie trzeba rozliczać się z fiskusem z dochodów

Niektóre rodzaje dochodów są zwolnione z konieczności rozliczania się z nich w urzędzie skarbowym. Kiedy zatem nie trzeba składać zeznania podatkowego i informować fiskusa o uzyskanych przychodach?

Z obowiązku rozliczenia zwolnione są m.in. otrzymane spadki, darowizny czy zasiłki z opieki społecznej.

Przede wszystkim dotyczy to świadczeń i zasiłków otrzymywanych z pomocy społecznej, a więc np. zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych, wychowawczych. Te pieniądze nie podlegają opodatkowaniu i nie trzeba ich wykazywać w rozliczeniu rocznym PIT.

Podobnie jest ze spadkami, darowiznami czy odszkodowaniami – one również nie wymagają zgłaszania ich urzędowi skarbowemu, o ile mieszczą się w limitach zwolnienia z podatku w danym roku.

Kiedy spadki i darowizny są zwolnione z PIT

Zwolnienie z podatku dla spadków i darowizn wynosi w 2022 roku 10 434 zł. Oznacza to, że jeśli w zeszłym roku otrzymaliśmy prezenty lub dziedzictwo na kwotę nieprzekraczającą 10 434 zł, to nie musimy odprowadzać po nie PIT ani informować o tym fiskusa.

Czytaj więcej:Jak szybko otrzymać zwrot podatku: Skuteczne wskazówki

Z jakich świadczeń nie odprowadza się podatku

Oprócz wspomnianych wyżej zasiłków z pomocy społecznej, jest wiele innych świadczeń, od których nie trzeba płacić podatku dochodowego. Należą do nich między innymi:

 • Emerytury i renty rodzinne – do kwoty 8 000 zł rocznie obowiązuje zwolnienie z PIT dla świadczeń emerytalno-rentowych,
 • Stypendia dla uczniów i studentów,
 • Dodatek pielęgnacyjny i dodatek dla sierot zupełnych,
 • Zasiłek macierzyński.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że emeryci i renciści mają odrębną kwotę wolną od podatku w wysokości 8 000 zł. Dopiero po jej przekroczeniu, od nadwyżki należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 17%.

Kwota wolna od podatku dla emerytów i rencistów

Limity i kwoty wolne od podatku: Kiedy nie musisz płacić?

Emeryci i renciści to szczególna grupa podatników ze względu na stałe świadczenia, jakie otrzymują co miesiąc z ZUS lub KRUS. Dlatego dla nich ustawodawca przewidział odrębną kwotę wolną od podatku.

W 2022 roku kwota wolna od podatku dla emerytów i rencistów wynosi 8 000 zł rocznie. Oznacza to, że do takiej wysokości świadczeń emerytalno-rentowych nie trzeba płacić podatku PIT. Natomiast od nadwyżki ponad 8 000 zł pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 17%.

W efekcie emeryt lub rencista, który otrzymuje miesięczne świadczenie w wysokości 800 zł, czyli 9 600 zł rocznie, nie zapłaci w 2022 roku ani złotówki podatku. Ale senior z rentą wynoszącą 2 000 zł miesięcznie, czyli 24 000 zł rocznie, od nadwyżki 16 000 zł (24 000 zł minus 8 000 zł) będzie musiał odprowadzić podatek.

Kto nie musi płacić podatku od spadków i darowizn

Z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn zwolnieni są:

 • małżonkowie i zstępni – dzieci, wnuki,
 • rodzeństwo,
 • teściowie, zięciowie, synowe.

Oznacza to, że jeśli otrzymamy spadek po rodzicach, dziadkach, wujku czy ciotce, nie musimy płacić PIT. Podobnie, gdy dostaniemy prezenty od męża, żony, teściów, zięciów lub synowych.

Należy jednak pamiętać o limitach zwolnień z podatku, które w 2022 roku wynoszą 10 434 zł od łącznej wartości spadków i darowizn uzyskanych od tych osób w ciągu 5 lat.

Jaka kwota zwolniona z PIT dla osób do 26 roku życia

Młodzi ludzie do 26. roku życia mogą legalnie zarobić w 2022 roku nawet 85 528 zł bez płacenia z tego tytułu ani złotówki podatku PIT. Jest to najwyższy limit zwolnienia z podatku dochodowego w porównaniu do innych grup podatników.

Co istotne, dotyczy on wszystkich źródeł przychodów, czyli:

 • pracy na etacie,
 • umów cywilnoprawnych (np. zlecenia, o dzieło),
 • działalności gospodarczej.

W efekcie osoba młoda może legalnie, bez płacenia podatków zarobić w ciągu roku nawet 7 127 zł miesięcznie lub 23 759 zł kwartalnie. Po przekroczeniu limitu 85 528 zł rocznie, konieczne będzie jednak rozliczenie należnego podatku od nadwyżki przychodów.

Podsumowanie

Artykuł prezentuje aktualne kwoty i limity dochodów, do których nie trzeba płacić PIT w 2022 roku. Każda grupa podatników ma inny próg - od 30 tys. zł dla osób pracujących na etacie, do 85,5 tys. w przypadku młodych i seniorów. Wyjaśniono też, kiedy nie ma obowiązku informowania fiskusa o dochodach, np. ze spadków, czy z jakich świadczeń jak zasiłki nie odprowadza się podatku.

Teraz wiadomo już, do jakiej kwoty nie trzeba dopłacać podatku w zależności od swojej sytuacji życiowej i zawodowej. Przedstawiono kwoty wolne od PIT także dla emerytów, rencistów, przedsiębiorców. Dzięki temu łatwiej zaplanować swoje finanse i uniknąć nieoczekiwanych należności podatkowych.

5 Podobnych Artykułów

 1. Zwrot podatku za 2019: Co musisz wiedzieć?
 2. Remont mieszkania: Jak odliczyć koszty od podatku w 2023?
 3. Pierwszy urząd skarbowy: Twoje miejsce startu w podatkach
 4. Korzyści z karty dużej rodziny w rozliczeniu PIT: Co zyskujesz?
 5. Kiedy oczekiwać zwrotu podatku: Kluczowe terminy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj

Jestem Grzegorz, założyciel zwrotpodatkuonline.pl. Moja pasja do podatków przeplata się z misją ułatwiania zawiłego świata finansów każdemu. Na moim portalu znajdziesz nie tylko suchą teorię, lecz także praktyczne porady, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Dzięki prostym wyjaśnieniom i aktualnym informacjom, uczynię podatki zrozumiałymi i osiągalnymi dla każdego. Zwrotpodatkuonline to nie tylko miejsce nauki, ale również droga do finansowego sukcesu. Dołącz do naszej społeczności i poczuj pewność w świecie podatków!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły