Jak sprawdzić status zwrotu podatku online: Proste kroki

Jak sprawdzić status zwrotu podatku online: Proste kroki
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj21.02.2024 | 5 min.

E-urząd skarbowy status zwrotu podatku to najszybszy sposób na sprawdzenie, czy Twój wniosek o zwrot nadpłaconego podatku został już rozpatrzony. W tym poradniku pokażemy Ci, jak w prosty sposób sprawdzić online status Twojego zwrotu podatku bez wychodzenia z domu.

Kluczowe wnioski:
 • Możesz sprawdzać status zwrotu przez Internet w dowolnym momencie.
 • Dowiesz się, czy Twój wniosek został już rozpatrzony i kiedy otrzymasz pieniądze.
 • Sprawdzanie online statusu zwrotu podatku jest proste i nie wymaga wychodzenia z domu.
 • Pokażemy Ci, jak krok po kroku zalogować się do e-Urzędu Skarbowego.
 • Podpowiemy, w której zakładce znajdziesz informacje o statusie zwrotu.

Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego

Aby sprawdzić status zwrotu podatku online, najpierw musisz zalogować się na swoje konto w e-Urzędzie Skarbowym. Możesz to zrobić na stronie podatki.gov.pl. W prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Zaloguj się".

Do zalogowania potrzebne będą Twoje dane uwierzytelniające. Możesz użyć profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego. Jeśli ich nie masz, możesz też zalogować się danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i hasło).

Jak założyć profil zaufany?

Zakładanie profilu zaufanego jest bardzo proste i zajmuje tylko chwilę. Wystarczy wejść na pz.gov.pl i postępować zgodnie z instrukcją.

Profil zaufany możesz potwierdzić online lub osobiście w urzędzie. To wygodna i bezpieczna metoda logowania do e-Urzędu Skarbowego.

Sprawdź zakładkę "Zwroty podatków"

Gdy już zalogujesz się do e-Urzędu Skarbowego, zobaczysz panel z różnymi zakładkami. Aby sprawdzić status zwrotu podatku, musisz wejść w zakładkę "Zwroty podatków".

Tutaj znajdziesz listę wszystkich złożonych przez Ciebie wniosków o zwrot podatku z ostatnich 5 lat. Każdy wniosek będzie miał swój numer referencyjny.

Gdzie znaleźć zakładkę "Zwroty podatków"?

Zakładka "Zwroty podatków" znajduje się w lewym menu, tuż pod zakładką "Twoje dane". Jeśli jej tam nie widzisz, rozwiń menu, klikając w strzałkę obok "Twoich danych".

Zakładka "Zwroty podatków" jest trzecia od góry. Kliknij w nią, aby wejść na listę złożonych wniosków.

Czytaj więcej:Darowizna: Kiedy można sprzedać i jakie są konsekwencje?

Przejrzyj listę złożonych wniosków

Na liście wniosków o zwrot podatku zobaczysz ich numery referencyjne, informacje o złożonej deklaracji (PIT-36, PIT-37 itd.) oraz datę złożenia.

Możesz tu przejrzeć wnioski z ostatnich 5 lat. Starsze nie będą już widoczne. Jeśli złożyłeś wiele wniosków, musisz odszukać ten konkretny, którego status Cię interesuje.

Lista wniosków o zwrot podatku pozwoli Ci łatwo odszukać konkretny wniosek, którego status chcesz sprawdzić.

Jak znaleźć interesujący mnie wniosek?

Aby znaleźć konkretny wniosek na liście, możesz skorzystać z filtrów. Możesz wybrać z listy rozwijanej tylko wnioski dotyczące konkretnej deklaracji (np. PIT-37) lub wpisać numer referencyjny wniosku w polu wyszukiwania.

Możesz też po prostu przewinąć listę i odszukać interesujący Cię wniosek. Numer referencyjny oraz kwota do zwrotu pomogą Ci go zidentyfikować.

Sprawdź status tego wniosku

Jak sprawdzić status zwrotu podatku online: Proste kroki

Gdy znajdziesz odpowiedni wniosek na liście, zwróć uwagę na kolumnę "Status". Tutaj zobaczysz aktualne informacje na temat rozpatrzenia Twojego wniosku.

Status może wyglądać np. tak: "wniosek w trakcie rozpatrywania", "wniosek rozpatrzony pozytywnie" lub "wypłata dokonana dd.mm.rrrr".

Status wniosku Co to oznacza?
Wniosek w trakcie rozpatrywania Twój wniosek jeszcze nie został rozpatrzony
Wniosek rozpatrzony pozytywnie Zwrot Ci się należy, wypłata wkrótce
Wypłata dokonana dd.mm.rrrr Pieniądze zostały przelane na Twoje konto

Co zrobić, gdy status to "wniosek w toku"?

Jeśli status Twojego wniosku brzmi "wniosek w toku", oznacza to, że jest on w trakcie rozpatrywania. W takim przypadku musisz jeszcze poczekać na ostateczną decyzję urzędu.

Sprawdzaj status wniosku regularnie, aby zobaczyć, czy się zmienił. Gdy Twoją sprawę rozpatrzą, status powinien się zaktualizować.

Dowiedz się kiedy otrzymasz zwrot

Gdy status Twojego wniosku zmieni się na "wniosek rozpatrzony pozytywnie", możesz spodziewać się zwrotu pieniędzy w ciągu kilku tygodni.

Dokładną datę wypłaty zwrotu podatku zobaczysz w kolumnie "Status", gdy urząd skarbowy przeleje Ci pieniądze.

 • Zwrot podatku otrzymasz najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
 • Pieniądze trafią na Twoje konto wskazane we wniosku.
 • Po wypłacie zwrotu status wniosku zaktualizuje się o datę przelewu.

Regularnie sprawdzaj status wniosku, aby dokładnie wiedzieć, kiedy masz szansę dostać pieniądze z urzędu skarbowego.

Podsumowanie

Sprawdzanie statusu zwrotu podatku w e-Urzędzie Skarbowym to naprawdę prosta sprawa. Wystarczy zalogować się na swoje konto i wejść w zakładkę "Zwroty podatków". Tam znajdziesz pełną listę złożonych wniosków.

Możesz sprawdzić status każdego wniosku i dowiedzieć się, czy już został rozpatrzony oraz do kiedy urząd skarbowy powinien dokonać wypłaty Twojego zwrotu podatku. Status "wniosek rozpatrzony pozytywnie" oznacza, że zwrot Ci się należy.

Najczęściej zadawane pytania

Do zalogowania w e-Urzędzie Skarbowym potrzebne są: profil zaufany, e-dowód lub podpis kwalifikowany. Możesz też użyć danych podatkowych (PESEL i hasło). Wejdź na stronę podatki.gov.pl i kliknij "Zaloguj się".

Wnioski o zwrot podatku znajdziesz w e-Urzędzie Skarbowym w zakładce "Zwroty podatków". Jest ona w lewym menu, pod "Twoimi danymi". Kliknij na nią, aby wyświetlić listę wniosków.

Aby sprawdzić status wybranego wniosku, znajdź go na liście wszystkich wniosków w zakładce "Zwroty podatków". Przejrzyj numery referencyjne lub użyj filtrów. Status zobaczysz w odpowiedniej kolumnie.

Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, urząd skarbowy ma maksymalnie 2 miesiące na dokonanie przelewu zwrotu na Twoje konto. Data wypłaty pojawi się przy statusie wniosku.

Status "wniosek w toku" oznacza, że wniosek jest analizowany przez urząd skarbowy. Musisz poczekać na zmianę statusu, gdy rozpatrzą Twój wniosek. Regularnie sprawdzaj, czy pojawiła się aktualizacja.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Zwrot podatku za 2019: Co musisz wiedzieć?
 2. Remont mieszkania: Jak odliczyć koszty od podatku w 2023?
 3. Pierwszy urząd skarbowy: Twoje miejsce startu w podatkach
 4. Korzyści z karty dużej rodziny w rozliczeniu PIT: Co zyskujesz?
 5. Kiedy oczekiwać zwrotu podatku: Kluczowe terminy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj

Jestem Grzegorz, założyciel zwrotpodatkuonline.pl. Moja pasja do podatków przeplata się z misją ułatwiania zawiłego świata finansów każdemu. Na moim portalu znajdziesz nie tylko suchą teorię, lecz także praktyczne porady, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Dzięki prostym wyjaśnieniom i aktualnym informacjom, uczynię podatki zrozumiałymi i osiągalnymi dla każdego. Zwrotpodatkuonline to nie tylko miejsce nauki, ale również droga do finansowego sukcesu. Dołącz do naszej społeczności i poczuj pewność w świecie podatków!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły