Czynny żal online: Jak złożyć przez Internet w 2023?

Czynny żal online: Jak złożyć przez Internet w 2023?
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj22.02.2024 | 6 min.

Czynny żal elektronicznie stał się w 2023 roku bardzo popularną formą wyrażenia skruchy za popełnione przestępstwa lub wykroczenia. Coraz więcej osób decyduje się na złożenie czynnego żalu online zamiast osobiście stawiać się na policji lub w sądzie. W niniejszym artykule dowiesz się, jak krok po kroku złożyć czynny żal przez Internet w 2023 roku, jakie dane musisz podać, gdzie znaleźć formularz oraz kiedy taki żal jest skuteczny.

Kluczowe wnioski:
 • Czynny żal online można złożyć przez platformę ePUAP lub profile zaufane.
 • Aby był ważny, trzeba podać wszystkie niezbędne dane o popełnionym przestępstwie.
 • Nie wszystkie wykroczenia i przestępstwa nadają się do złożenia czynnego żalu przez Internet.
 • Proces jest prosty i zajmuje kilka minut, nie trzeba nawet wychodzić z domu.
 • Złożenie czynnego żalu online może uchronić przed konsekwencjami prawnymi.

Jak złożyć czynny żal przez internet

W erze cyfryzacji coraz więcej spraw urzędowych można załatwić online, nie wychodząc z domu. Dotyczy to również takich kwestii jak czynny żal elektronicznie. Czynny żal przez internet stał się bardzo popularną formą wyrażenia skruchy za popełnione przestępstwa lub wykroczenia.

Proces składania czynnego żalu online jest prosty i wygodny. Nie musisz fatygować się na policję ani do sądu, wystarczy kilka kliknięć w telefonie lub komputerze. Jednak aby czynny żal elektronicznie był ważny, trzeba dotrzymać kilku warunków.

Krok po kroku przez proces

Oto jak wygląda składanie czynnego żalu online krok po kroku:

 1. Wejdź na platformę ePUAP lub zaloguj się przez Profil Zaufany
 2. Wypełnij odpowiedni formularz podając wszystkie niezbędne dane
 3. Wyślij formularz czynnego żalu do organu, który rozpatrzy sprawę
 4. Poczekaj na decyzję dotyczącą Twojego czynnego żalu przez internet

Jak widać, cały proces składa się z kilku prostych kroków i zajmuje kilka minut. Nie musisz nigdzie chodzić ani stawać w kolejkach. Wystarczy dostęp do internetu i urządzenie elektroniczne.

Kiedy można złożyć czynny żal online

Nie wszystkie wykroczenia i przestępstwa nadają się do złożenia czynnego żalu elektronicznie. Jest kilka warunków, które muszą być spełnione, aby czynny żal przez internet był skuteczny i zgodny z prawem.

Przede wszystkim, czynny żal online można złożyć tylko wtedy, gdy:

 • Nie rozpoczęto jeszcze postępowania karnego lub postępowania w sprawie o wykroczenie przeciwko Tobie
 • Organ ścigania jeszcze nie wie o popełnionym przez Ciebie czynie zabronionym

Oznacza to, że czynny żal przez internet trzeba złożyć możliwie jak najszybciej po popełnieniu czynu zabronionego, zanim organy ścigania dowiedzą się o sprawie. Im później złożysz czynny żal elektronicznie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie on skuteczny.

Czytaj więcej:Urząd skarbowy w Kozienicach: Oferta i usługi

Gdzie i jak wypełnić formularz czynnego żalu

Gdzie dokładnie znaleźć i jak prawidłowo wypełnić formularz czynnego żalu online? Oto krok po kroku instrukcja.

Gdzie znaleźć formularz

Formularz czynnego żalu znajdziesz na platformie ePUAP. Aby się do niego dostać, musisz założyć konto i zalogować się (przez Profil Zaufany lub podpis elektroniczny). Następnie w zakładce "Katalog spraw" wybierzesz opcję "Wymiar sprawiedliwości i prawa obywatelskie" a potem konkretny formularz do złożenia czynnego żalu.

Jak wypełnić formularz

W formularzu czynnego żalu musisz podać dokładne informacje na swój temat oraz dotyczące popełnionego czynu zabronionego. Będą to m.in. takie dane jak:

 • Imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania
 • Data i miejsce popełnienia czynu zabronionego
 • Dokładny opis czynu oraz okoliczności jego popełnienia

Pamiętaj, aby podać wszystkie dane prawdziwe i zgodne ze stanem faktycznym. Złożenie fałszywego czynnego żalu elektronicznie może tylko pogorszyć Twoją sytuację.

Jakie dane wpisać składając czynny żal elektronicznie

Czynny żal online: Jak złożyć przez Internet w 2023?

Składając czynny żal elektronicznie 2023 trzeba podać szereg danych osobowych i informacji na temat popełnionego czynu. Oto lista najważniejszych danych do umieszczenia w formularzu czynnego żalu online:

Dane osobowe Imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, email
Dane o czynie Data, miejsce i czas popełnienia, opis przebiegu zdarzenia, wskazanie ewentualnych współsprawców
Dowody Zdjęcia, nagrania lub inne materiały mogące pomóc w wyjaśnieniu sprawy

Podanie tych informacji zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojego czynnego żalu elektronicznie przez organy ścigania. Brak jakichkolwiek istotnych danych może skutkować nieważnością.

Kto może złożyć czynny żal przez ePUAP

Nie każdy może złożyć skuteczny czynny żal elektronicznie. Prawo do tego mają jedynie:

 • Osoby pełnoletnie (mające ukończone 18 lat)
 • Osoby całkowicie poczytalne

Oznacza to, że czynnego żalu elektronicznie nie mogą skutecznie złożyć:

 • Osoby poniżej 18 lat
 • Osoby ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo

Te grupy nie posiadają zdolności do składania oświadczeń woli akceptowanych przez prawo. Ich żal musi przyjąć inna uprawniona osoba (np. opiekun prawny).

Czy czynny żal internetowy jest ważny

Czynny żal elektronicznie złożony przez internet ma dokładnie taką samą moc prawną, jak ten złożony osobiście. Jest w pełni ważny i wiążący. Aby jednak zadziałał, muszą zostać spełnione określone warunki.

Przede wszystkim, czynny żal online będzie ważny tylko wtedy, gdy:

 • Został złożony przed wszczęciem postępowania karnego/w sprawie o wykroczenie
 • Organy ścigania jeszcze nie wiedzą o popełnionym czynie
 • Został złożony przez osobę do tego uprawnioną (pełnoletnią i poczytalną)

Spełnienie tych warunków w praktyce oznacza, że czynny żal elektronicznie 2023 będzie prawnie wiążący i wywoła skutki przewidziane prawem dla instytucji czynnego żalu.

Podsumowanie

Czynny żal elektronicznie to nowoczesna forma wyrażenia skruchy za popełnione czyny zabronione. Dzięki portalowi ePUAP i Profilowi Zaufanemu można go złożyć szybko i wygodnie przez internet, nie wychodząc z domu. Warunkiem jest użycie podpisu elektronicznego i wypełnienie specjalnego formularza.

Kluczowe jest, aby czynny żal elektronicznie 2018 złożyć jak najszybciej po popełnieniu czynu, zanim organy ścigania się o nim dowiedzą. Pozwoli to uniknąć surowych konsekwencji. Procedura składania czynnego żalu online jest prosta i w pełni zgodna z prawem.

Najczęstsze pytania

Czynny żal elektronicznie to możliwość złożenia wyrażenia skruchy za popełnione przestępstwo lub wykroczenie drogą internetową, za pomocą platformy ePUAP.

Czynny żal elektronicznie można złożyć tylko przed wszczęciem postępowania karnego lub w sprawie o wykroczenie, zanim organy ścigania dowiedzą się o popełnionym czynie.

Czynny żal elektronicznie obejmuje przestępstwa zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, które nie mają charakteru pospolitego, np. prowadzenie pojazdu bez uprawnień czy uchylanie się od podatków.

Składając czynny żal elektronicznie należy podać dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL itd.) oraz informacje na temat popełnionego czynu (data, miejsce, opis, współsprawcy).

Tak, czynny żal złożony elektronicznie ma taką samą moc prawną jak ten składany osobiście pod warunkiem spełnienia określonych wymogów (przed wszczęciem postępowania, przez osobę uprawnioną itd.).

5 Podobnych Artykułów

 1. Zwrot podatku za 2019: Co musisz wiedzieć?
 2. Pomoc małżonka w firmie: Jak zorganizować bezpiecznie?
 3. Od czego zależy zwrot podatku: Faktory wpływające na kwotę
 4. Kalkulator PIT-37 za rok 2022: Jak obliczyć podatek?
 5. Jak sprawdzić status zwrotu podatku: Praktyczny poradnik
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Maj
Grzegorz Maj

Jestem Grzegorz, założyciel zwrotpodatkuonline.pl. Moja pasja do podatków przeplata się z misją ułatwiania zawiłego świata finansów każdemu. Na moim portalu znajdziesz nie tylko suchą teorię, lecz także praktyczne porady, które pomogą Ci zapanować nad swoimi finansami. Dzięki prostym wyjaśnieniom i aktualnym informacjom, uczynię podatki zrozumiałymi i osiągalnymi dla każdego. Zwrotpodatkuonline to nie tylko miejsce nauki, ale również droga do finansowego sukcesu. Dołącz do naszej społeczności i poczuj pewność w świecie podatków!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły