Praca w Niemczech zachęca nadzwyczaj wielu Polaków – przyczyną są nie jedynie wyższe płace, jednakowoż także nieduża odległość od Polski, to właśnie dzięki czemu nie ma problemu, aby pojawiać się co jakiś czas w rodzinnym domu. Nie każdy jednakże decyduje się na pozostanie w Niemczech na stałe – wielu powraca, próbując zacząć życie w Polsce od nowa. Jeżeli jesteś jedną z takich osób powinieneś mieć pojęcie, że zapracowane finanse to nie wszystko – jeżeli opłacane były podatki, to możesz część tych pieniędzy odebrać.
Oto najważniejsze prawa dotyczące procederu, jakim jest zwrot podatku z Niemiec:
• zwrot przypada każdemu, kto podjął legalną pracę w Niemczech oraz w związku z tym odprowadzał należności dla państwa w postaci podatków
• o zwrot wolno ubiegać się nawet do 4 lat w tył
• termin złożenia niezbędnych dokumentów mija ostatniego dnia kwietnia
• decyzja wydawana jest w ciągu 3-6 miesięcy od złożenia poświadczeń
• do rozliczenia się wymagana jest niemiecka karta skarbowa
Rozliczenie ma prawo być dopełniane samodzielnie czy też przy wsparciu specjalistycznych firm z Opola. Jeśli nie zna się nadzwyczaj poprawnie języka urzędowego, przyzwoiciej jest skorzystać z wsparcia specjalistów, jacy proponują konsumentowi znacznie większą szansę na zwrot podatków.
Każdy, kto pracuje w Holandii powinien wiedzieć, że do rozliczania się z podatku musi zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania (inaczej nazywaną metodą zliczenia).
Metoda ta najogólniej mówiąc polega na tym, że podatek, który został zapłacony w Holandii należy odjąć od podatku, który został obliczony według polskich przepisów. Metodę tę możemy odnaleźć w specjalnej umowie, jaką zawarły ze sobą Polska i Holandia – wariant proporcjonalny. Wariant ten mówi, że możemy odjąć od polskiego podatku ten, który zapłaciliśmy w Holandii, jednak tylko proporcjonalnie do tego, jak się mają wpływy uzyskane za granicą do ogólnych wpływów w danym roku.
Osoba, która pozyskuje dochody w Holandii czy Niemczech, ale jest rezydentem Polski, albo obu tych krajów, na mocy wspomnianej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zobligowana jest do rozliczenia dochodów z Holandii na deklaracji PIT-36 (jak również PIT-ZG) i złożenia jej w naszym kraju.