Każdy kto pracuje, zobowiązany jest odprowadzać podatki. Jednakże bywa iż sposób ich opłacania wynika z faktu gdzie się pracuje. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi podejmuje pracę poza granicami kraju, co jest możliwe dzięki obecności naszego kraju w UE. W tego typu sytuacji należy się rozliczyć z podatku w Polsce.
Jednakże w większości sytuacji osobie która się rozlicza przysługuje zwrot podatku z zagranicy. Jest to wynikiem różnych przepisów przyjętych w różnych państwach. Jednakże wiele osób nie ma pojęcia, jak się do tego zabrać oraz jakie mają możliwości w tym zakresie. W pierwszej kolejności do tego, żeby możliwe było zwracać się o zwrot nadpłaconych składek, konieczne jest przedstawienie dokumentacji, potwierdzających zatrudnienie oraz fakt zapłacenia podatków. Uzyskanie takich dokumentów nie powinno być zbyt wielkim problemem, w większości ktoś, kto był zatrudniony poza granicami Polski powinien je mieć.
Podobnie jak w Polsce, pracodawcy mają obowiązek do wystawiania każdego miesiąca dokumentów, na których widnieją stawki zapłaconych składek a także podatku. Ale także w sytuacji gdy ktoś nie posiada takiego dokumentów, ich uzyskanie nie stanowi zazwyczaj zbyt dużego kłopotu. Wniosek o zwrot podatku można składać również bez dokumentów, wówczas jednak trzeba podać jak najwięcej szczegółowych danych, dotyczących czasu czy miejsca pracy.