Pracując poza granicami Polski, podatki jak również bardzo różne składki odprowadzane są w kraju, gdzie się pracuje. Na pewno jest to zrozumiałe, jednak na koniec roku konieczność przedłożenia rozliczenia rocznego podatku pozostaje w kraju.
W związku z faktem, iż przepisy tyczące się na przykład stawki podatku jak także opcji korzystania z bardzo różnych ulg są odmienne, powstają rozbieżności pomiędzy podatkiem należnym a odprowadzonym. W sytuacji zatrudnienia za granicą zazwyczaj powstaje nadpłata. O zwrot podatku z zagranicy może się więc dzisiaj starać każdy, kto dokonał koniecznego rozliczenia i wynika z niego, że są różnice pomiędzy podatkiem należnym a opłaconym.
Taki wniosek musi zawierać w pierwszej kolejności jak najwięcej danych o tym, kiedy dana osoba pracowała poza granicami kraju, jaki był adres zakładu pracy albo także kwoty, w jakich został pobrany jak również opłacony podatek. Jeżeli jest możliwość załączenia do wniosku dokumentacji, które potwierdzają taki fakt, jest to na pewno bardzo dobre rozwiązanie, gdyż w dużej mierze skraca czas potrzebny na rozpatrzenie wniosku. Wtedy bowiem dokumenty stanowią potwierdzenie zawartych w nim informacji i nie ma konieczności poszukiwania ich w odmiennych miejscach. Sumy zwrotów mogą być różnorodne, zazwyczaj jednak jest to kwota około kilku tysięcy złotych.