Zatrudnienie i podatki to czynniki, które są wzajemnie bardzo mocno związane. Każdy kto jest zatrudniony, musi płacić podatki, zazwyczaj każdego miesiąca. Obecnie też znacznie więcej osób decyduje się na to, aby podjąć zatrudnienie w innym państwie, ze względu w pierwszej kolejności na o wiele większe możliwości zarobku.
Jednakże także w takim przypadku obowiązani są do rozliczania się z podatku we własnym państwie. W związku z tym, a także z powodu odmienności przepisów w różnorodnych państwach, można zwrócić się o to, żeby otrzymać zwrot podatku w innych krajach. Zazwyczaj bowiem okazuje się, iż podatki, jakie zostały pobrane podczas opłacania miesięcznych składek z tytułu pracy, w innych państwach były znacznie wyższe niż to wynika na przykład właśnie z rozliczenia podatkowego. Dlatego też można ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, co czasami stanowi dość wysokie kwoty.
Aby starać się o szansę uzyskania nadpłaconych kwot podatku, należy złożyć odpowiedni wniosek. Powinien on zawierać szczegółowe dane dotyczące tego, jakie były wysokości zapłaconych podatków, jak również tego, kiedy oraz w jakim okresie osoba składająca wniosek była zatrudniona. Dobrze jest, jeżeli do wniosku zostaną załączone dokumenty, potwierdzające fakt pracy jak również kwoty zapłaconych podatków. Jednakże nawet jeśli ktoś ich nie posiada, można złożyć wniosek, starając się jak najbardziej dokładnie opisać dane dotyczące miejsca zatrudnienia oraz okresu pracy.